Horské rána

Autor: Simona Adamcová | 28.8.2013 o 15:56 | Karma článku: 8,62 | Prečítané:  638x

Kým spí, myslím na augustové studené večery za drevenými oknami, na prítmie a miesta na mape, na vrstvy oblečenia a skoré vstávania. Izba, kde visia obrazy s kvetmi vo vázach, kde pijeme z cudzích hrnčekov zázvorový čaj a zaťahujeme závesy. Lampa nad posteľou nesvieti, po všetky tie noci sa mi snívajú zvláštne sny, samé divé psy, stratené deti a prázdne domy.

Tu, uprostred hôr, s túžbou prespať v malej drevenici a zobudiť sa do celkom iného rána, rána s mokrou trávou a fialovými kvetmi. Svetlomilné rastliny sa tiahnu celou dolinou, kráčame popri potoku, kde je ešte stále chladný vzduch, ešte chvíľu, a slnko sa nám poriadne oprie do tvárí. Kilometre, lúky a motýle, ktorých mená stále nepoznám, obzerám sa dozadu, potom zostávam sedieť na skale a hľadím do diaľky. Nemáme však toľko času, koľko by sme chceli, treba kráčať ďalej, aby sme dolu neschádzali za tmy. Vlniace sa chodníky stúpajú, na rázcestí zastavujeme, hľadáme červené značky na strmých skalnatých úsekoch, zostaňme tu, hoci sa niet kam ukryť, plesá tam dolu vyzerajú, akoby boli zamrznuté, pýtam sa na názvy ostatných vrcholov, myslím, že i to je spôsob, ako sa naučiť pokore. Miesta, ktoré sú mi odrazu blízke, utekám k nim ako k inšpiráciám, k niečomu, čo fascinuje.

V tom tichom pokoji človeka sa občas čudujem, kde sa náhle vytratí úzkosť z minulých a nasledujúcich dní. Počujem hlasy, ale ľudí nevidím, hmla nás už doslova pohltila. Pozerám na zem, na každý krok, počasie v lete sa rýchlo mení, mohutnosť hôr, ktoré sa pred nami otvárajú a ukazujú len postupne. Tu netreba hľadať príčiny, ani v týchto chvíľach, ani v mlčaní. Sú to jednoducho premeny, ktoré nikdy nekončia. Takto sa ich snažím zapamätať, nech sa mi tvár nekriví každým novým dňom, nech sa mi duša nestáva čoraz zatrpknutejšou.

Tam hore, pozri, tam pôjdeme zase nabudúce, len tak nečakane si zbalíme ruksak a obujeme ťažké topánky, zase ti poviem, že sa chcem zobudiť uprostred doliny, kde kvitnú fialové kvety.

 

3.jpg

5.jpg

6.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči.


Už ste čítali?